Parasta Tallinnassa
  • Ravintolat
  • Ostospaikat
  • Nähtävää ja tehtävää
  • Kauneus- ja terveyspalvelut
  • Muut vinkit
    • Top-listat
    • Hotellit ja majoitus
    • Liikkuminen Tallinnassa
    • Ajankohtaista
    • Kaikki artikkelit
  • Tietoa
    • Tietoa meistä
    • Advertise
    • Facebook
    • Instagram
    • Yhteystiedot
  • Kaikki artikkelit
  • Tietosuoja
  • Evästeet
  • Advertise
  • Tietoa meistä
  • Yhteystiedot
  • KATSO MYÖS: PARASTA STADISSA
Ota yhteyttä
Parasta Tallinnassa
8K
6K
Parasta Tallinnassa
  • Ravintolat
  • Ostospaikat
  • Nähtävää ja tehtävää
  • Kauneus- ja terveyspalvelut
  • Muut vinkit
    • Top-listat
    • Hotellit ja majoitus
    • Liikkuminen Tallinnassa
    • Ajankohtaista
    • Kaikki artikkelit
  • Tietoa
    • Tietoa meistä
    • Advertise
    • Facebook
    • Instagram
    • Yhteystiedot
  • Ravintolat

T35 Topellier Kohvik – Sympaattinen aamiaiskahvila Kalamajassa

  • 15 toukokuun, 2019
  • 2 minute read
Total
74
Shares
74
0

Hiukan syvemmälle Kalamajaan mentäessä löytyy aivan ihana, Amerikasta vaikutteita ottanut aamiaisravintola T35 Topellier Kohvik. Ihan Kalamaja Kalmistuparkin nurkalla, lähellä kehittyvää Noblessnerin aluetta sijaitseva ravintola tarjoilee aamupalaa keskiviikosta sunnuntaihin aina kolmeen saakka iltapäivällä.

T35 sijaitsee vanhan puutalon kivijalassa ja ulkoapäin ei helposti huomaa, minkälaisen helmen se kätkee sisälleen. Kahvilan nimi tulee todennäköisesti kadun osoitteesta, joka onkin Tööstuse 35.

T35

Ravintola on sisältä todella viihtyisä. Tuoreet kukat pöydissä ja hauskat yksityiskohdat sisustuksessa luovat kodikasta tunnelmaa. T35:n menu koostuu koko päivän tarjolla olevasta aamiaisesta.

Aamiaisvaihtoehtoja löytyy kuutta erilaista. Amerikkalaiseen aamupalaan kuuluu munia ja pekonia, paistettuja perunoita valkosipulilla ja rosmariinilla maustettuna sekä juomaksi tuorepuristettua appelsiinimehua sekä cappucinoa.

Jerusalem -nimiseen aamiassettiin kuuluu shaksouka, tuorepuristettua appelsiinimehua sekä kahvia. Jerusalem-aamiaisvaihtoehtoon voi lisäksi valita myös lampaanlihapullat. Tarjolla on myös vege-vaihtoehto, joka koostuu banaani-kaurapuurosta ja kombuchasta sekä omeletti-aamupala ja ranskalaiseen tapaan croissanttia.

T35

Listalta löytyy myös tuoreista marjoista valmistettuja smoothieita, tuorepuristettuja mehua ja kombuchaa. Kahvit valmistetaan kaikki suurella espressokoneella ja jokainen satsi tehdään tupla-espressolla, joten viimeistään kuppi höyryävää saa silmät auki ihan aamutuimaankin.

Kahvilan tee-valikoima on myös laadukas ja T35 maahantuo matcha- ja sencha-teensä itse suoraan Japanista.

Aamupalan lisäksi T35 tarjoilee itse tehtyjä leivonnaisia, joita voi syödä paikan päällä tai ottaa mukaan. Kahvila on sopivan kokoinen, ei liian pieni, mutta ei hirvittävän isokaan. Viikolla useammankin pöydän äärellä on läppäri auki ja aamiaista syödään samalla töitä tehden.

Kahvilasta löytyykin rauhallisia ja mukavia pöytiä, joissa viihtyy pidemmänkin aikaa. T35:n erinomaista teetä ja kahvia voi ottaa take awayna mukaansa ja napata samalla vaikka mehevän croissantin pussiin läheisessä puistossa nautittavaksi.

T35

T35 on ehdottomasti erinomainen vaihtoehto aamiaispaikaksi. Kahvilan nurkalta voi vaikkapa ottaa suunnan kohden Salme-katua, joka on täynnä upeita puuhuviloita tai mennä nauttimaan päivästä Kalamaja Kalmistuparkiin tai meren äärelle Noblessnerin rantaan.

Aukioloajat:
Ti-Su 09.00 – 18.00

Osoite: Tööstuse 35

Paikalle pääsee keskustasta kätevästi bussilla numero 3. Lähimmän pysäkin nimi on Kungla. Myöskään kävellen esimerkiksi Balti Jaam-torilta ei ole kuin noin 10-15 minuutin matka. Tallinnan vanhasta kaupungista pääsee kävelemään paikalle noin 25 minuutissa.

Katso myös T35-kahvilan Facebook-sivut

T35 kahvila Google Mapsissa:

 
Total
74
Shares
Share 74
Tweet 0
Lisää samanlaisia artikkeleita
  • Aamiaiskahvila
  • Kahvila
  • Kalamaja
  • T35 Bakery&Specialty Coffee

Tilaa uutiskirje

Tilaa Parasta Tallinnassa -uutiskirje

Lue myös nämä
Lue artikkeli
  • 1 min
  • Ravintolat

Autenttista georgialaista tarjoileva Lendav Maaler on rento ja viihtyisä ravintola

  • 30 kesäkuun, 2022
Lue artikkeli
  • 1 min
  • Ravintolat

Viru keskukseen avautui 15 ravintolan ruokahalli

  • 16 kesäkuun, 2022
Lue artikkeli
  • 1 min
  • Ravintolat

Ravintola Lee jatkaa Leibin jalanjäljissä eikä tuota pettymystä

  • 3 kesäkuun, 2022
Lue artikkeli
  • 1 min
  • Ravintolat

Ravintolat Noa Chef’s Hall ja 180 kraadi saivat Viron ensimmäiset Michelin tähdet

  • 25 toukokuun, 2022
Lue artikkeli
  • 2 min
  • Ravintolat

Ravintola Barbarea saa kulinaristin suuntaamaan hymysuin Põhjalan tehtaille

  • 14 toukokuun, 2022
Tallinnan_parhaat_terassit
Lue artikkeli
  • 4 min
  • Ravintolat
  • Top-listat

Tallinnan parhaat terassit – Katso kattava lista

  • 6 toukokuun, 2022
Lue artikkeli
  • 2 min
  • Ravintolat

Ravintola 38 lunastaa lupauksensa ja tarjoaa erityisen illalliskokemuksen

  • 14 huhtikuun, 2022
Lue artikkeli
  • 3 min
  • Ravintolat

Tallinna on aurinkoisten terassien kaupunki – katso parhaat paikat täältä!

  • 25 maaliskuun, 2022
Aiheet
Design_Tallinna_5
Ajankohtaista
93 Posts
View Posts
Hotellit ja majoitus
8 Posts
View Posts
Julian Blogi
5 Posts
View Posts
Kauneus- ja terveyspalvelut
32 Posts
View Posts
Kaunis Tallinna
2 Posts
View Posts
Liikkuminen Tallinnassa
6 Posts
View Posts
Viron arkkitehtuurimuseo
Nähtävää ja tehtävää
135 Posts
View Posts
Ostospaikat
75 Posts
View Posts
Ravintolat
188 Posts
View Posts
Top-listat
20 Posts
View Posts
 
 
 

Tilaa uutiskirje

Saat tietoa Tallinnan parhaista ravintoloista ja nähtävyyksistä.

Parasta Tallinnassa
  • Advertise
  • Yhteystiedot
  • Tietosuoja

Input your search keywords and press Enter.