Maarjamäen sotamuistomerkin hautakivet ja puistokäytävä
Nähtävää ja tehtävää

Maarjamäen linna – Viron historiallinen museo ja neuvostoaikainen patsaspuisto 2026

Päivitetty 15.9.2026 · Julkaistu 9.7.2020

Maarjamäen linna on Viron historiallisen museon (Eesti Ajaloomuuseum) museotalo Tallinnassa Pirita tee -kadun varrella, osoitteessa Pirita tee 56. Linnan näyttely kertoo Viron tasavallan sadasta vuodesta, ja linnan takana on neuvostoaikaisten patsaiden ulkonäyttely. Aikuisen lippu maksaa 12 €, ja museo on auki tiistaista sunnuntaihin klo 10–18.

Virolaiseksi paikka on Maarjamäe loss, ja suomeksi nimi kirjoitetaan toisinaan myös muodossa Marjamäen linna. Linna on oikeastaan 1800-luvun kesäpalatsi, ei keskiaikainen linnoitus.

Pähkinänkuoressa:

  • Patsaspuistossa on 21 suurta neuvostoajan monumenttia vuosilta 1945–1990.
  • Palatsi valmistui kreivi Anatoli Orlov-Davõdovin perheen kesäasunnoksi.
  • Maarjamäe-pysäkin kautta kulkevat bussit 5, 8, 8A, 34 ja 38.
  • Samassa pihapiirissä toimiva Viron elokuvamuseo vaatii oman lippunsa.
  • Tallinna Cardilla pääsee linnaan maksutta.

Tiedot tarkistettu 15.9.2026 Viron historiallisen museon, Tallinnan matkailusivuston ja muistomerkkien virallisilta sivuilta.

Maarjamäen linnan käytännön tiedot

  • Osoite: Pirita tee 56, 12011 Tallinna
  • Aukiolo: ti–su 10–18, maanantaisin suljettu
  • Liput: aikuinen 12 €, alennus 9 €, perhe 24 €
  • Käynnin kesto: arviolta 1,5–2 tuntia linnaan ja patsaspuistoon rauhallisella tahdilla
  • Saapuminen: bussilla Maarjamäe-pysäkille, ohjeet alempana
  • Esteettömyys: linnaan pääsee pyörätuolilla
  • Virallinen verkkosivu: ajaloomuuseum.ee – Maarjamäen linna

Mitä Maarjamäen linnassa on nähtävää?

Maarjamäen linnan pysyvä näyttely Minun vapaa maani kulkee Viron tasavallan syntymästä vuonna 1918 nykypäivään. Näyttely on jaettu kahdeksaan huoneeseen, joissa tärkeät tapahtumat kerrotaan esineiden, tekstien ja huonelavastusten avulla.

Näyttely sopii itsenäisyyden ajan ja miehitysvuosien taustoihin tutustumiseen. Neuvostomiehityksen arkea voi syventää keskustassa sijaitsevassa Vabamu-museossa, joka keskittyy miehitysten ja vapauden historiaan.

Lasten tasavalta

Lasten tasavalta on Minun vapaa maani -näyttelyyn kuuluva lapsille suunniteltu oppimisympäristö. Lapset voivat äänestää tasavallan presidentistä, toimia ministereinä, säätää lakeja, laatia budjetin ja punnita tekoja ja seurauksia oikeuden vaa’alla. Lopuksi voi piirtää oman unelmavaltionsa tai laskea liukuputkea.

Neuvostoaikainen patsaspuisto linnan takana

Neuvostoaikaisten monumenttien ulkonäyttely on Maarjamäen linnan takana, osana museon uutta puistoa. Kokoelmassa on 21 suurta patsasta, jotka on tehty vuosina 1945–1990, ja niiden tekijät ovat enimmäkseen virolaisia kuvanveistäjiä.

Museon mukaan kyseessä on Viron suurin kokoelma käytöstä poistettuja neuvostomonumentteja. Museo on kerännyt niitä vuosikymmenten ajan, ja laattoineen siirrettyjä kappaleita on museon oman oppaan mukaan kaikkiaan 62.

Patsaat ovat ajalta, jolloin Viro oli Neuvostoliiton miehittämä, ja niiden kuvasto on vahvasti propagandistista. Taidokkaasti tehtyinä ne kertovat, millaista historiaa neuvostovalta halusi julkisessa tilassa esittää. Linnan pihapiiriin noustaan portaita pitkin, ja puistossa on myös lasten leikkipaikka.

Viron elokuvamuseo samassa pihapiirissä

Viron elokuvamuseo toimii Maarjamäen linnan pihapiirissä samassa osoitteessa, ja sekin on Viron historiallisen museon talo. Pysyvä näyttely Take One näyttää, mikä merkitys käsikirjoituksella, lavasteilla, leikkauksella, valaistuksella ja äänellä on elokuvassa, ja siihen kuuluu green screen -studio.

Elokuvamuseoon avautuu 1.10.2026 uusi näyttely The Power of the Gaze, joka on esillä 30.4.2028 asti. Elokuvamuseon lippu ostetaan erikseen: aikuinen 12 €, alennus 9 € ja perhe 24 €. Mahdollisen yhdistelmälipun saatavuus kannattaa kysyä kassalta. Museosta on oma esittelynsä: Viron elokuvamuseo Maarjamäellä.

Paljonko Maarjamäen linnan liput maksavat?

Maarjamäen linnan aikuisen lippu maksaa 12 € ja alennuslippu 9 €. Alennukseen ovat oikeutettuja eläkeläiset, opiskelijat, koululaiset sekä ISIC-, ITIC- ja IYTC-kortin haltijat. Perhelippu kahdelle aikuiselle ja lapsille maksaa 24 €.

  • Tallinna Card: sisäänpääsy maksutta – kortin kannattavuutta punnitaan oppaassamme Tallinna Cardin hyödyt ja haitat
  • Viron museokortti (Muuseumikaart): sisäänpääsy maksutta
  • Ryhmät: vähintään 10 hengen ryhmä saa 10 % alennuksen aikuisen hinnasta

Osa suomenkielisistä oppaista näyttää yhä vanhoja hintoja, kuten 8 euron aikuisen lipun. Museon oma lippusivu kertoo syyskuussa 2026 aikuisen hinnaksi 12 €.

Miten Maarjamäen linnaan pääsee keskustasta?

Maarjamäen linnan lähin pysäkki on Maarjamäe, jonka kautta museon mukaan kulkevat bussit 5, 8, 8A, 34 ja 38. Linjat 8 ja 38 lähtevät myös Viru keskuksen maanalaisesta bussiterminaalista vanhankaupungin laidalta. Viru keskus kuuluu keskustan kauppakeskuksiin, jotka on koottu Tallinnan ostoskeskusten oppaaseen.

Muissa suomenkielisissä oppaissa mainitut linjat 1A ja 34A eivät ole museon nykyisellä listalla, joten reitti kannattaa tarkistaa ennen lähtöä.

  • Lippu: tunnin QR-lippu maksaa 2 €, ja bussissa voi maksaa myös lähimaksukortilla suoraan validaattorilla.
  • Leimaus: QR-lippu luetaan QR-lukijalla, joka on usein auton etuosassa.
  • Tallinna Card: käy joukkoliikenteen lippuna koko voimassaoloajan.
  • Autolla: ilmainen pysäköinti Pirita tee -kadun varrella linnan portaiden edessä.
  • Pyörällä: telineet pääsisäänkäynnin ja takasisäänkäynnin luona.

Lippujen ostopaikat on listattu Visit Tallinnin joukkoliikennesivulla, ja linjat ja liput käydään läpi suomeksi oppaassamme Tallinnan julkisen liikenteen käytöstä.

Maarjamäen linnan historia: sokerimäestä kesäpalatsiksi ja museoksi

Maarjamäen alueella oli 1600-luvun lopulla Christian von Geldernin pieni kartano nimeltä Strietberg. Kauppias Johan Gottlieb Clementz osti maata vuonna 1811 ja perusti sokeritehtaan, minkä vuoksi paikalliset alkoivat kutsua mäkeä Suhkramägiksi eli Sokerimäeksi.

Pietarilainen kreivi Anatoli Orlov-Davõdov osti tilan 29.1.1873 ja nimesi sen Marienbergiksi, josta tuli Maarjamäe. Nykyinen palatsi valmistui perheen kesäasunnoksi meren rannalle.

Palatsi avattiin 5.1.1933 Riviera-Palais-nimisenä ravintola- ja juhlapaikkana. Valtio osti sen 1937 Viron ilmavoimien lentokoululle, joka aloitti opetuksen 1.11.1937. Vuoden 1940 jälkeen rakennuksessa oli neuvostoarmeija, puolalaiset restauroijat kunnostivat sen vuosina 1983–1988, ja vuoden 1987 lopussa siihen avattiin Vallankumousmuseo. Viron historiallisen museon uudistettu Maarjamäen linna avattiin 2018 Viron tasavallan 100-vuotisjuhlan kunniaksi.

Mitä Maarjamäen linnan lähellä on?

Viron kommunismin uhrien muistomerkki on Pirita tee -kadun varrella linnan lähellä, ja se on avoinna ympäri vuorokauden maksutta. Muistomerkin Matka-osan nimilaatoissa on yli 22 000 ihmisen nimet, jotka eivät palanneet kotiin, ja Kotipuutarha-osaan on tuotu kivet, jotka merkitsevät terrorin tapahtumapaikkoja. Lisätietoa on muistomerkin virallisella sivulla.

Maarjamäen memoriaali osoitteessa Pirita tee 76c on kerroksellinen muistopaikka. Saksalaiset perustivat alueelle toisen maailmansodan aikana sotilashautausmaan, jonne haudattiin myös saksalaisten rinnalla taistelleita virolaisia. Neuvostovalta hävitti hautausmaan ja rakensi tilalle muistomerkin neuvostovallan puolesta taistelleille, ja kokonaisuuteen kuuluu 35-metrinen obeliski.

Pirita tee jatkuu linnalta pohjoiseen Piritan kaupunginosaan, jossa on Piritan hiekkaranta. Maarjamäen käynnin voi siksi yhdistää kesällä rantapäivään.

Viron historiallisen museon muut talot vanhassakaupungissa

Viron historiallinen museo toimii Tallinnassa neljässä talossa: Maarjamäen linnan ja elokuvamuseon lisäksi vanhassakaupungissa ovat Suurkillan talo sekä Teatteri- ja musiikkimuseo. Kaikki ovat auki tiistaista sunnuntaihin klo 10–18.

Suurkillan talo oli aikoinaan kauppiaiden ja ammatinharjoittajien yhteisön kokoontumispaikka, ja rakennus on jo itsessään nähtävyys. Sen pysyvä näyttely Selviytymisen henki – 11 000 vuotta Viron historiaa kertoo pohjoisen kansan sitkeydestä. Aikuisen lippu Suurkillan taloon maksaa 14 €.

Teatteri- ja musiikkimuseo osoitteessa Müürivahe 12 on keskiaikaisen kaupunginmuurin yhteydessä, ja sen erikoisin osa on yli 600 vuotta vanha Assauwen torni. Lippu maksaa 12 € tai alennuksella 9 €, eikä rakennukseen ole esteetöntä pääsyä pyörätuolilla. Molemmat talot löytyvät Tallinnan vanhankaupungin kartalta.

Usein kysytyt kysymykset

Onko Maarjamäen linna auki maanantaisin?

Maarjamäen linna on maanantaisin suljettu, ja sisälle pääsee tiistaista sunnuntaihin klo 10–18. Viimeinen sisäänpääsy on museon mukaan 30 minuuttia ennen sulkemista eli klo 17.30, joten myöhään iltapäivällä saapuvan kannattaa laskea aikansa tarkkaan, sillä kahdeksan huoneen näyttelyyn on hyvä varata arviolta ainakin tunti. Talvikaudella kannattaa olla tarkkana: Viron matkailusivusto visitestonia.com on listannut aukioloksi 1.10.–31.3. keskiviikosta sunnuntaihin, kun taas museon oma sivu kertoo syyskuussa 2026 aukioloksi tiistaista sunnuntaihin. Lokakuusta alkaen päivä kannattaa siksi varmistaa museon omalta sivulta ennen lähtöä, samoin juhlapyhien aukiolo. Maanantaina linnan sijaan voi kiertää ulkona patsaspuiston, joka on auki joka päivä. Jos mukaan kuuluu myös elokuvamuseo, sen aukiolo on sama ti–su 10–18, joten molemmat voi yhdistää samaan päivään rauhallisesti, kun saapuu ennen puoltapäivää. Ryhmävierailut, opastukset ja tilavaraukset tilataan museosta etukäteen sähköpostiosoitteesta tellimus@ajaloomuuseum.ee. Puhelimitse Viron historiallisen museon tavoittaa numerosta +372 696 8600, ja yleisiin kysymyksiin vastataan sähköpostitse osoitteessa post@ajaloomuuseum.ee.

Pääseekö neuvostopatsaiden puistoon ilman museolippua?

Neuvostoaikaisten monumenttien ulkonäyttelyyn pääsee museon oman Maarjamäki-oppaan mukaan maksutta, eikä siihen tarvita linnan lippua. Maarjamäen linnan puisto on avoinna joka päivä klo 9–19, eli pidempään kuin itse museo ja myös maanantaisin, jolloin linna on kiinni. Puisto on auki vielä tunnin museon sulkemisen jälkeen, joten patsaat ehtii kiertää klo 18–19 välillä, kun sisänäyttely on jo suljettu. Patsaat ovat ulkona, joten sade ja talven pimeys vaikuttavat kokemukseen selvästi enemmän kuin sisänäyttelyssä, ja pimeänä vuodenaikana ne näkyvät parhaiten keskipäivän valossa. Jos haluat ymmärtää patsaiden taustan tarkemmin, linnan sisänäyttely kertoo neuvostokauden historiasta laajemmin, ja sen jälkeen puistoon on luontevaa jatkaa. Puiston ja linnan väli on lyhyt, sillä ulkonäyttely sijaitsee aivan palatsin takana museon uudessa puistossa. Pihapiirissä on lisäksi entinen tallirakennus, jossa toimivat museon opetustilat ja kirjasto. Kävelyä voi jatkaa Pirita tee -kadun vartta muistomerkeille, joiden alueet ovat avoinna ympäri vuorokauden eivätkä vaadi lippua.

Maksavatko lapset sisäänpääsystä Maarjamäen linnaan?

Lapset pääsevät Maarjamäen linnaan maksutta 8 vuoden ikään asti, ja ikäraja sisältää myös 8-vuotiaat. Vanhemmat lapset maksavat koululaisten alennuslipun hinnan, ellei perhe osta yhteistä perhelippua. Laskennallisesti perhelippu kannattaa, kun mukana on yksikin yli 8-vuotias lapsi: kaksi aikuisen lippua ja yksi alennuslippu maksaisivat 33 €, eli säästöä kertyy 9 €. Kaikille kävijöille maksuttomia päiviä ovat muun muassa museon syntymäpäivä 19. helmikuuta ja kansainvälinen museopäivä 18. toukokuuta. Maksutta pääsevät museon mukaan myös vammaiset henkilöt ja heidän avustajansa tietyin ehdoin, joten ehdot kannattaa tarkistaa lippusivulta etukäteen. Myös museon työntekijät, ICOM-jäsenet ja toimittajat pääsevät sisään maksutta. Lapsiperheelle linna on käytännöllinen kohde, koska sisällä on lapsille rakennettu Lasten tasavalta ja ulkona puisto leikkipaikkoineen. Pihapiirin elokuvamuseon green screen -studio on toinen vaihtoehto samalle päivälle, mutta sinne ostetaan erillinen lippu, jonka perhehinta on sama 24 €. Tallinna Cardin haltijat pääsevät linnaan maksutta iästä riippumatta.

Voiko Maarjamäen linnassa syödä?

Maarjamäen linnassa toimii ravintola Maarjamäe Resto, joka on auki ympäri vuoden ja jonka ikkunoista näkyy koko kartanon pihapiiri. Museon sivun mukaan kahvila on auki tiistaista sunnuntaihin klo 11–18, mutta Viron matkailusivusto listaa päiviksi keskiviikosta sunnuntaihin, joten päivä kannattaa varmistaa ravintolasta. Viikonloppuisin, lauantaisin ja sunnuntaisin klo 12–14, tarjolla on brunssi, jonka annokset maksavat 7–14 €, esimerkiksi kolmen munan juustomunakas salaatilla 7 € ja englantilainen aamiainen 14 €. À la carte -listalla pääruoat maksavat esimerkiksi 14–18 €, kuten metsäsieniraviolit 14 € ja ribsit 18 €. Keittiö painottaa virolaisia raaka-aineita, ja piirakat ja kakut leivotaan ravintolan mukaan paikan päällä linnan keittiössä. Jälkiruokalistalla on muun muassa Maarjamäen käsityöjäätelöä, jonka pallo maksaa 2,50 €. Ryhmille on omia menuja 29 eurosta henkeä kohden. Ravintolan tavoittaa numerosta +372 522 2986 tai osoitteesta maarjamae@lossikohvikud.ee, joten pöytävarausta viikonlopun brunssille voi kysyä etukäteen. Hinnat voivat muuttua, joten ne kannattaa tarkistaa ravintolan sivulta.

Lisää historiaa ja taidetta samalle matkalle löydät oppaastamme Tallinnan museot ja näyttelyt 2026.

Kirjoittaja: Parasta Tallinnassa

Parasta Tallinnassa -toimituksella on yli 15 vuoden kokemus Tallinnasta. Kirjoitamme ravintoloista, nähtävyyksistä, ostospaikoista, hotelleista, liikkumisesta ja muista matkailijalle tärkeistä aiheista suomalaisen näkökulmasta. Tarkistamme hinnat, aukioloajat, osoitteet ja muut käytännön tiedot mahdollisuuksien mukaan virallisista lähteistä ja päivitämme oppaita säännöllisesti.