Sinivalkoinen vanha raitiovaunu, linja 3 Kadriorg, kulkee lasipintaisen Cobalt-toimistotalon ohi Tallinnassa
Ajankohtaista

Tallinnan Kadriorgin suunnan raitiovaunuliikenne on 8.2. alkaen poikki lähes kaksi kuukautta

Päivitetty 26.3.2021 · Julkaistu 8.2.2021

Tallinnan Kadriorgin kaupunginosan halki kulkeva Jaan Poskan katu suljetaan kokonaan liikenteeltä maanantaina 8. helmikuuta. Tie on suljettu 26. maaliskuuta saakka. 

Raitiovaunulinja numero 3 lopettaa täksi ajaksi liikennöinnin kokonaan ja raitiovaunulinja numero 1 muuttaa reittiään ajaen Koplin ja Tondin väliä. 

Liikenteen poikkeusjärjestelyt johtuvat Jaan Poskan kadun täydellisestä remontoinnista, jolloin kadun varrella uusitaan muun muassa katuvalaistus ja sadevesiviemäröinti. 

Alueella asuvat pääsevät ajamaan koteihinsa. Lisätietoa tietyöstä voi lukea viron kielellä tältä Tallinnan kaupungin sivulta.

Tästä jutusta voit lukea enemmän Tallinnan joukkoliikenteestä.

Kadriorgiin on helppo kävelläkin

Kadriorgin alue on niin lähellä Tallinnan keskustaa, että satunnaiselle vierailijalle raitioliikenteen katkeaminen hetkeksi ei ole ongelma. Ydinkeskustasta esimerkiksi Viru-hotellin kupeesta kävelee Kadriorgin puiston laidalle parissakymmenessä minuutissa.

Kadriorgissa voi talvella tutustua vaikkapa näihin tuoreisiin tuttavuuksiin:

Mikkelin museon uusi näyttely

Linnakahvila Kadriorgin taidemuseossa

Kadriorgin luistelukenttä

Kadriorgin lukupaviljonki

Kuva: Rasmus Jurkatam / Toolbox Estonia

Kirjoittaja: Parasta Tallinnassa

Parasta Tallinnassa -toimituksella on yli 15 vuoden kokemus Tallinnasta. Kirjoitamme ravintoloista, nähtävyyksistä, ostospaikoista, hotelleista, liikkumisesta ja muista matkailijalle tärkeistä aiheista suomalaisen näkökulmasta. Tarkistamme hinnat, aukioloajat, osoitteet ja muut käytännön tiedot mahdollisuuksien mukaan virallisista lähteistä ja päivitämme oppaita säännöllisesti.