Parasta Tallinnassa
  • Ravintolat
  • Ostospaikat
  • Nähtävää ja tehtävää
  • Kauneus- ja terveyspalvelut
  • Muut vinkit
    • Top-listat
    • Hotellit ja majoitus
    • Liikkuminen Tallinnassa
    • Ajankohtaista
    • Kaikki artikkelit
  • Tietoa
    • Tietoa meistä
    • Advertise
    • Facebook
    • Instagram
    • Yhteystiedot
  • Kaikki artikkelit
  • Tietosuoja
  • Evästeet
  • Advertise
  • Tietoa meistä
  • Yhteystiedot
  • KATSO MYÖS: PARASTA STADISSA
Ota yhteyttä
Parasta Tallinnassa
8K
6K
  • Ravintolat
  • Ostospaikat
  • Nähtävää ja tehtävää
  • Kauneus- ja terveyspalvelut
  • Muut vinkit
    • Top-listat
    • Hotellit ja majoitus
    • Liikkuminen Tallinnassa
    • Ajankohtaista
    • Kaikki artikkelit
  • Tietoa
    • Tietoa meistä
    • Advertise
    • Facebook
    • Instagram
    • Yhteystiedot
Linnahall
Olet täällä: Alkuun Nähtävää ja tehtävää Linnahall oli suosittu viihde- ja kulttuurikeskus Viron neuvostoaikoina
  • Nähtävää ja tehtävää

Linnahall oli suosittu viihde- ja kulttuurikeskus Viron neuvostoaikoina

  • December 23, 2019
  • 3 minute read
Total
56
Shares
56
0

Sataman vieressä merelle tähyilevä betoninen ja synkän näköinen Linnahall oli neuvostoaikaisen Viron viihde- ja kulttuurikeskus. Valtavan kokoisen harmaanpuhuvan rakennuksen sisuksiin kätkeytyy mm. jääkiekkokaukalo sekä uskomattoman upea konserttisali.

Linnahall_5
Linnahallin sisältä löytyy upeat tilat. Toivottavasti rakennus vielä joku päivä korjataan käyttökuntoon.

Linnahallin suojissa on myös toiminut monien yritysten toimistoja sekä suosittu yökerho. Linnahallilla on lisäksi oma helikopterin laskeutumiskenttä, johon Copterlinen aikoinaan lensi sekä tietysti myös satama, josta muutama vuosi sitten konkurssiin hakeutuneen Linda Linesin katamaraanit lähtivät Helsinkiä kohden.

Linnahall valmistui Moskovan olympialaisia varten vuonna 1980

Moskovan kesäolympialaisia varten kaivattiin paikka purjehduskilpailulle ja se löytyi Tallinnasta. Linnahall valmistui vuonna 1980 purjehduskilpailun näyttämöksi. Miltei kymmenen vuotta rakennus on ollut tyhjillään. Vuonna 2009 jääkiekkokaukalo suljettiin yleisöltä ja seuraavana vuonna myös konserttisalin ovet sulkeutuivat. Sittemmin rakennus on valitettavasti jäänyt vaille huomiota ja kunnostusta ja se on päässyt rapistumaan melko huonoon kuntoon. 

Linnhall_3
Rautaristikoiden takaa löytyy jääkiekkokaukalo, joka on suljettu kokonaan sillä se on sortumisvaarassa.

Osio, jossa jääkiekkokaukalo sijaitsee, on sortumisvaarassa ja sinne ei ole tällä hetkellä kenelläkään asiaa. Konserttisaliin ja muihin rakennuksen osioihin voi päästä kurkkaamaan mikäli on onnekas ja pääsee harvoin järjestetyille opastetuille kierroksille. Linnahallin ulkotilat ovat sen sijaan tälläkin hetkeillä avoinna ihan kaikille.

Linnahall_1
Konserttisalin naulakkoaula on vaikuttava.

Rakennuksen katto ja muut tasot ovat suosittuja illanviettopaikkoja etenkin lämpiminä kesäiltoina. Näkymä merelle houkuttelee paikalle paljon ihmisiä seurustelemaan ja nauttimaan auringonlaskusta. Valitettavasti betonirakenteet alkavat olla huonossa kunnossa myös ulkoa ja joitain osiota on nykyisin aidattu.

Suojellun rakennuksen kohtalo on avoin

Tänä päivänä Linnahallin kohtalo on avoin. Tallinnan kaupunki suunnitteli suorittavansa peruskorjauksen rakennukseen vuonna 2015. Mittavaa korjausurakkaa ei kuitenkaan koskaan aloitettu. Rakennus on suojeltu, mutta myös sen purkamista on väläytelty julkisissa keskusteluissa. 

Linnahallin suunnittelusta vastasivat virolaiset arkkitehdit Raine Karp ja Riina Altmäe. Futurististinen ja näyttävän monumentin soisi näkevän vielä loisteliaita päiviä. Linnahallin 4800 -paikkainen amfiteatteri on henkeäsalpaavan upea ja muutenkin koko rakennus on epätavanomaisuudessan niin uniikki, että olisi harmi, jos se häviäisi Tallinnan rantaviivasta.

Linnahall_4
Linnahallin sisään kätkeytyy upea 4800-paikkainen konserttisali.

Linnahallissa kuvattiin Christopher Nolanin uusinta leffaa

Linnahall on noteerattu myös nykyajan viihdeteollisuudessa ja ihan muutama kuukausi sitten siellä kuvattiin kuuluisan Hollywood -ohjaajan Christopher Nolanin uusinta elokuvaa Tenetiä. Elokuvan kohtauksia kuvattiin myös muualla Tallinnassa, joten tuttuja maisemia voi bongata jo elokuvan uunituoreesta trailerista. Linnahall on toiminut kuvauspaikkana myös suomalaisten bändien musiikkivideoissa. Esimerkiksi Tallinnassa paljon aikaa viettäneen Ilkka Alangon Neljä Ruusua bändin yksi musiikkivideo on siellä kuvattu. 

Hollywood -tason tuotantoja nähdään toivottavasti myös Linnahallissa tulevaisuudessa. Kovan rahan tuotantoja Tallinnaan on odotettavissa joka tapauksessa lähitulevaisuudessa, sillä Paljassaareen rakentuva valtava Tallinn Film Studios tarjoaa lavasteet ja studiot suuren maailman malliin. 

Linnahall_2
Sisätilat ovat kärsineet kosteusvaurioista ja rakennukseen pääsee ainoastaan harvoin ja pelkästään oppaan kanssa.

Vaikka tällä hetkellä Linnahallin ovet ovatkin tiukasti säpissä, kannattaa tämän sataman vieressä olevan rakennuksen katolle kavuta ihailemaan rakennuksen karua estetiikkaa sekä merimaisemaa.

Linnahallin merenpuoleisessa nurkassa muuten palaa lamppu, jota ei ole sammutettu moneen kymmeneen vuoteen. Vaikka koko kaupungin sähköt katkeaisivat, lamppu ei sammu, sillä se on kuulemma yhdistetty suoraan Narvan sähkövoimalan virtaan. Toivon mukaan lamppu saa palaa vielä monta vuotta ja Linnahall otettaisiin jälleen kaupunkilaisten käyttöön niin sisältä kuin ulkoa. 

Linnahallin tulevaisuus näyttää lupaavalta – Tallink aikoo rakennuttaa uuden sataman

Tallinnan kaupunki, Tallink ja sijoitusyhtiö Infortar ovat allekirjoittaneet aiesopimuksen Linnahallin kehittämisestä. Suunnitelmissa on uusi satama, konserttikeskus sekä kauppakeskus. Kunnostuksessa otetaan huomioon Linnahallin historia huomioon ja osapuolet ovat sitoutuneet noudattamaan kunnostuksen vaatimia erityisvaatimuksia. Rakennuksen kunnostamisesta järjestetään arkkitehtuurikilpailu. (Lähde: HS, 26.2.2020)

Linnahall kartalla

Total
56
Shares
Share 56
Tweet 0
Lisää samanlaisia artikkeleita
  • Linnahall
  • Neuvostoaika

Tilaa uutiskirje

Tilaa Parasta Tallinnassa -uutiskirje

Lue myös nämä
Lue artikkeli
  • 1 min
  • Ajankohtaista
  • Nähtävää ja tehtävää

Tallinnassa pelataan jälleen suurista summista

  • September 6, 2023
Lue artikkeli
  • 2 min
  • Ajankohtaista
  • Nähtävää ja tehtävää

Tallinnan kesä täynnä viihdettä

  • July 28, 2023
Lue artikkeli
  • 2 min
  • Nähtävää ja tehtävää

Kesäinen pokeritapahtuma houkuttelee jälleen väkeä Tallinnaan

  • July 9, 2023
Lue artikkeli
  • 2 min
  • Nähtävää ja tehtävää

Örreken työpajoissa pidetään hauskaa ja opitaan uutta

  • June 26, 2023
Lue artikkeli
  • 2 min
  • Nähtävää ja tehtävää

Baltian suurimman teemapuiston portit aukeavat taas kesäksi

  • June 15, 2023
Lue artikkeli
  • 2 min
  • Ajankohtaista
  • Nähtävää ja tehtävää
  • Ravintolat

Tallinnan paras sporttibaari jääkiekon MM-kisojen katsomiseen – Unibet Sports Bar

  • May 12, 2023
Lue artikkeli
  • 2 min
  • Nähtävää ja tehtävää
  • Ravintolat

Viinien ystävän kannattaa suunnata Kalarantaan ovensa avanneeseen Chin Chiniin

  • April 6, 2023
Lue artikkeli
  • 2 min
  • Nähtävää ja tehtävää

MyStarilla panostetaan matkustusmukavuuteen: näin uusi alus poikkeaa edeltäjistään

  • March 14, 2023
Aiheet
Design_Tallinna_5
Ajankohtaista
112 Posts
View Posts
Hotellit ja majoitus
10 Posts
View Posts
Julian Blogi
1 Posts
View Posts
Kauneus- ja terveyspalvelut
23 Posts
View Posts
Kaunis Tallinna
2 Posts
View Posts
Liikkuminen Tallinnassa
6 Posts
View Posts
Viron arkkitehtuurimuseo
Nähtävää ja tehtävää
157 Posts
View Posts
Design_Tallinna_4
Ostospaikat
36 Posts
View Posts
Ravintolat
154 Posts
View Posts
Top-listat
16 Posts
View Posts

Tilaa uutiskirje

Saat tietoa Tallinnan parhaista ravintoloista ja nähtävyyksistä.

Parasta Tallinnassa
  • Advertise
  • Yhteystiedot
  • Tietosuoja

Input your search keywords and press Enter.